CZ EN

Historie

mike

 

 

Úplně na začátku byla jedna louka, na ní se popásající hřebec haflinga a velké plány na stavění.

 

 

 

 

 

 

 

příjezdMyšlenka pořídit si chov koní se zrodila až někdy na začátku roku 2002 a o tom, že to budou zrovna Meréni rozhodla cesta do Španělska s malou zastávkou v La Bastide de Serou. První setkání s nimi a  vyjížďka na jejich hřbetu francouzskými Pyrenejemi mě přesvědčili, že to jsou ti praví koně, kteří na českém trhu chybí. A tak ještě než byl postaven obytný dům, budovalo se zázemí pro koně a 19.12. 2012 dorazilo  do čech prvních 8 Mérenských koní.  Stádo čítalo jednoho hřebce,  6  klisen a  1 valacha. Valášek byl brzy prodán a kobyly s hřebcem se měli stát  zakladatelem chovu Mérenských koní v Čechách. Jenže každý začátek je těžký a tak jsme posléze zjistili, že milý Ixion vůbec není ve Francii licentovaný jako hřebec. Přesto několik hříbátek v Čechách zplodil, než byl v roce 2005 vykastrován a místo něj nastoupil nový – licentovaný hřebec Accoudoir, kterého jsme koupili díky dotaci Ministerstva zemědělství LEADR ČR. Bohužel Accoudoir nás po pár letech opustil do koňského nebe a v roce 2009 nastoupil na jeho místo nový plemenný hřebec Ramountcho d´Olmes

Mezitím se dostavěla obytná budova, sociální zázemí pro veřejnost, sedlovna, pořídilo se několik chatiček a v roce 2004 se rozběhl 1. tábor a Ranč začal fungovat i jako turistická jízdárna. V roce 2005 zde zakotvilo Občanské sdružení POHIP a s ním započaly nové aktivity - další akce pro děti a hiporehabilitace.

V roce 2012 jsme naší zvířecí základnu rozšířili o další chovy - 2 České hnědé kozy, stádo Kamerunských oveček, pár maďarských pastevních prasat Mangalic a hejno slepiček Marans.

 siesta