CZ EN

Ze života

Život bez koní?

Jak jsme na Ranči začínali.

Tento text jsem napsala 3.4.2003. A protože mě občas chytají jakési pisatelské sklony, asi sem občas nějaký ten článek přibude. Martina Jestřábová

 

Přestože se okolo koní nepohybuji tak dlouho , jediná odpověď na tuto otázku zní : " Nemožné." Teď už mohu říct, že první vyjížďka na koni docela poznamenala můj další život. A snad proto, že právě haflingové byli mými učiteli, navždy budu tyto ryzáky s bílou hřívou obdivovat. A na svého 1. vlastního koně hřebečka Mika nedám dopustit. To je moje berlička při všech "úrazech života" . Letos mu bude 5, já ho dostala jako 2 letého rošťáka a dnes mu s klidem svěřím svou 5 letou dceru.
No a pak jsem ve Francii poznala "Meréňáky". Nyní mi jich 8 běhá po mých vlastních pastvinách. Radost i starost. Velké plány - skutek utek. Vyhřívané napaječky, sedlovna s topením. Nic z toho se nekonalo. 2x denně jsme vozily vodu , když nám v zimě zamrzla. Jediné teplo nám poskytoval čaj s rumem a práce. Ale když jste mezi nimi nevíte o starostech.
Měsíční karanténa se zdála nekonečná., ale přeci jenom utekla a my mohli na vyjížďku. Zjistit odpověď na otázku jací vlastně jsou? A první dojmy? Úžasná chuť do práce a přesto lehká ovladatelnost, příjemné chody v klusu i cvalu , ale to hlavní, což jsme letošní zimu obzvláště ocenili, je stabilita a jistota pohybu v jakémkoliv terénu. Kobylky nezaváhají, ať mají pod nohama sníh, led, bahno či vodu . Na druhou stranu jsou přítulné a mazlivé. A když je podrbu na krku, protáhnou hlavu a drží jako pes.
A pak je tu hřebec IXION. To je vážně pan kůň a charakter. Spokojený sám ve výběhu, hlavně když vidí na svoje dámy. A když se uloží ke spánku můžete si na něj v klidu lehnout. Jeho chody nebudu popisovat. Ve Francii je u tohoto plemene vcelku náročný výběr hřebců. Musí složit několik zkoušek:
1. Základní drezúrní úloha: krok, klus a cval, letmý přeskok a protažení chodů.
2. Předvedení na ruce: krok a klus
3. Cross country Jumping = dlouhý klus na 1000m zahrnující několik skoků (řeka, hradba, živý plot atd.)
... a to mluví samo za sebe. A navíc můžete posoudit sami. Své umění Vám předvede na výstavě koní v Praze -Tróji ve dnech 25.4. -27.4. . V sedle ho předvede 12 letá dívka Adéla Baxová.
Domovem v Čechách se jim stal Písek. Každý kdo by je chtěl vidět nebo vyzkoušet, je vítán na našem Ranči IXION, který je zatím sice ve výstavbě, ale na kobylkách už jezdíme a v létě se zde určitě najde pár míst na přespání, sice ve vlastních stanech, ale s perfektním zázemím.
Fríští koně mají přezdívku Černá perla, Merénští zase Černý princ z Ariege. Já doufám, že si i tito černí krasavci získají místo ve vašich srdcích, ať už pro svůj vzhled, charakter nebo všestrannou využitelnost, stejně tak jako uchvátily mě a všechny kteří mi pomáhají.