CZ EN

Kozy

Líza a Róza, naše 2 kozenky jsme koupili v roce 2011 jen tak pro radost. Naučily nás, že koza na zahradu nepatří, protože v první řadě sežere vše, co vůbec nechcete..kytky, keře, stromy, že dosáhne hodně vysoko a překoná lecjaký plot. Co se týče plemenné příslušnosti asi by se dala zařadit jako Česká hnědá kratkosrstá.

V roce 2012 navštívily v sousední vsi krásného a statného Burského kozla, takže někdy v dubnu - květnu očekáváme přírůstky.

 

 

 

Česká hnědá krátkosrstá

České plemeno, jenž vzniklo křížením původních strakatých a hnědých koz s kozly harckých plemen. Základní barva je hnědá s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strany uší je černá. Černý trojúhelník za ušima přechází v černý úhořovitý pruh po celé délce hřbetu až na konec ocasu. Je středního tělesného rámce, pevné kostry s průměrným osvalením. Hlava dlouhá a poměrně úzká, krk přiměřeně dlouhý, hřbet rovný, který přechází ve sraženější záď, končetiny silné. Mléčná žláza úměrně veliká, struky středně dlouhé. Plemeno je odolné, rané, vhodné jak pro individuální, tak stádový chov. Strojní dojení možné. Kozy jsou mléčné a plodné s dobrou schopností pro zhodnocení krmiv.
Plemeno má dobré mateřské vlastnosti.Živá hmotnost dospělých koz by měla být 45 - 55 kg, kozlů 65 - 85 kg, výška v kohoutku koz 65-75 cm, kozlů 70-80 cm. Užitkovost v kontrole užitkovosti se kolem 900 kg při tučnosti 3,5 %. Plodnost na okozlenou matku 170-190 %.